LPRM Results From Other Years

Lower Potomac River Marathon 2016

March 08, 2015

(Overall Results) * Gender Results * (Age Group Results) (Photos)
Results By Chesapeake Bay Running Club

Female Finishers

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  

       1    Jean Kleitz                       Gainesville  VA        39    33   F       1 Top Fin             3:12:06      7:20/M          (AG CR by 4m04s over 2013)
       2    Deborah Gayle                     Gaithersburg  MD       30    38   F       2 Top Fin             3:34:26      8:11/M
       3    Alexandra Weil                    Baltimore  MD          79    49   F       3 Top Fin             3:49:27      8:45/M
       4    Katie Foley                       Crofton  MD            28    32   F       1 30-39               3:52:25      8:52/M
       5    Carmen Cruz                       Manhasset Hills  NY    19    50   F       1 50-59               3:55:41      9:00/M
       6    Marsha Kaufman                    Platte City  MO        52    47   F       1 40-49               3:55:42      9:00/M
       7    Rachel Markley                    Alexandria  VA         51    31   F       2 30-39               3:57:21      9:04/M
       8    Debbie Indermuehle                Hendersonville  TN     35    45   F       2 40-49               3:59:20      9:08/M
       9    Jean Longley                      Atlanta  GA            47    60   F       1 60-64 *             4:08:29      9:29/M          (Senior Grandmaster Champion) (AG CR by 1m13s over 2011)
      10    Jackie Dvorak                     California  MD         23    47   F       3 40-49 *             4:12:23      9:38/M          (Club Champion)
      11    Julie Lander                      Sykesville  MD         43    53   F       2 50-59               4:16:14      9:47/M
      12    Virginia Persons                  Atlanta  GA            57    61   F       2 60-64 *             4:22:31     10:01/M          (1AG)
      13    Laine Malcotti                    Sykesville  MD         49    49   F       4 40-49 *             4:33:24     10:26/M          (3AG)
      14    Kelly Gilson                      North Beach  MD        33    37   F       3 30-39               4:35:12     10:30/M
      15    Caroline Casserly                 Sunnyside  NY          16    38   F       4 30-39               4:43:03     10:48/M
      16    Pearlette Toussant                Philadelphia  PA       76    41   F       5 40-49               4:44:13     10:51/M
      17    Emily Burdeshaw                   Arlington  VA          14    24   F       1 20-29               4:49:54     11:04/M
      18    Brittani Hans                     Lexington Park  MD     34    24   F       2 20-29               4:50:09     11:04/M
      19    Kristin Waters                    Baltimore  MD          78    33   F       5 30-39               4:52:12     11:09/M
      20    Cheryl Crain                      Germantown  MD         18    52   F       3 50-59               4:53:15     11:12/M
      21    Heather O'Brien                   Gallatin  TN           85    37   F       6 30-39               4:53:49     11:13/M
      22    Jen Brown-Nicholson               Charlotte  NC          13    34   F       7 30-39               4:56:06     11:18/M
      23    Jennifer Sadowski                 Blacksburg  VA         66    25   F       3 20-29               5:01:50     11:31/M
      24    Danielle Sadowski                 College Park  MD       65    22   F       4 20-29               5:01:51     11:31/M
      25    Kate Edgar                        Valley Lee  MD         25    41   F       6 40-49               5:07:16     11:44/M
      26    Kate Barrettt                     Tall Timbers  MD        9    39   F       8 30-39               5:07:17     11:44/M
      27    Jessica Lynch                     Leonardtown  MD        48    38   F       9 30-39               5:20:03     12:13/M
      28    Beth Torres                       Lusby  MD              88    35   F      10 30-39               5:20:04     12:13/M
      29    Tonkyro Ruth                      Leonardtown  MD        86    38   F      11 30-39               5:50:37     13:23/M          (Sweeper)
      30    Monica Auker                      Evansville  IN          6    46   F       7 40-49               5:53:58     13:31/M


Male Finishers

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  

       1    Randy Doak                        Phoenix  MD             2    30   M       1 Top Fin             2:42:44      6:13/M
       2    Chuck Engle                       Arlington  VA           1    45   M       2 Top Fin             2:49:32      6:28/M
       3    Zachary Baker                     Portage  MI             7    34   M       3 Top Fin             2:52:42      6:35/M
       4    Jarrod Quinlivan                  Clayton  NC             5    33   M       1 30-39               2:56:22      6:44/M
       5    Andy Tessena                      Holly Springs  NC      75    32   M       2 30-39               2:57:45      6:47/M
       6    Jae Kwon                          Austin  TX             42    30   M       3 30-39               3:04:10      7:02/M
       7    David Baker                       Colonial Beach  VA      8    36   M       4 30-39               3:04:34      7:03/M
       8    Perry Rapp                        Lexington Park  MD     62    51   M       1 50-59 *             3:13:15      7:23/M          (Club Champion)
       9    Mike Synowiec                     Salisbury  MD          72    42   M       1 40-49               3:17:01      7:31/M
      10    Patrick Kubovsky                  Mechanicsburg  PA      41    45   M       2 40-49               3:19:19      7:36/M
      11    Jeff Radgowski                    Fort George G Meade    60    47   M       3 40-49               3:20:54      7:40/M
      12    Luis Fajardo                      Miami  FL              83    41   M       4 40-49               3:24:05      7:47/M
      13    Tom Peterson                      Menomonee Falls  WI    58    54   M       2 50-59 *             3:24:07      7:47/M          (1AG)
      14    Kyle Karstens                     Great Mills  MD        37    50   M       3 50-59 *             3:28:18      7:57/M          (2AG)
      15    Bob Brantner                      West River  MD         11    46   M       5 40-49               3:28:20      7:57/M
      16    James Wilson                      Davidsonville  MD      80    54   M       4 50-59 *             3:28:35      7:58/M          (3AG)
      17    Liam Quinn                        Falls Church  VA        3    30   M       5 30-39               3:31:07      8:03/M
      18    Calvin Farmer                     Leonardtown  MD        27    33   M       6 30-39               3:33:57      8:10/M
      19    Jeff Valerio                      Fort Mill  SC          77    54   M       5 50-59               3:35:08      8:13/M
      20    Thomas Sinnott                    Collegeville  PA       69    42   M       6 40-49               3:36:30      8:16/M
      21    John Seabreeze                    Kensington  MD         67    45   M       7 40-49               3:38:39      8:21/M
      22    James Gehenio                     Camp Hill  PA          32    55   M       6 50-59               3:40:49      8:26/M
      23    Ryan Miller                       Warren  MI             53    44   M       8 40-49               3:44:49      8:35/M
      24    Ronald Ramos                      Piney Point  MD        61    32   M       7 30-39               3:47:44      8:42/M
      25    Donn Righter                      Wildwood  NJ           64    29   M       1 20-29               3:48:24      8:43/M
      26    Myron Sidloski                    Dallas  PA             68    65   M       1 65-69 *             3:54:59      8:58/M          (Senior GrandMaster Champion)
      27    Jay Nam                           California  MD         54    56   M       7 50-59               4:02:23      9:15/M
      28    Gary Piligian                     Atlanta  GA            59    55   M       8 50-59               4:02:47      9:16/M
      29    Allen Burke                       Atlanta  GA            15    40   M       9 40-49               4:12:53      9:39/M
      30    Scott Egger                       Chesapeake City  MD    26    51   M       9 50-59               4:13:49      9:41/M
      31    Rodger Tellis                     Great Mills  MD        74    52   M      10 50-59               4:16:54      9:48/M
      32    Bill Scheetz                      California  MD         84    43   M      10 40-49               4:17:48      9:50/M
      33    Abban Andrew                      Arlington  VA          89    49   M      11 40-49               4:19:15      9:54/M
      34    Patrick Kasper                    State College  PA      38    39   M       8 30-39               4:21:40      9:59/M
      35    John Gee                          North Beach  MD        31    40   M      12 40-49               4:35:13     10:30/M
      36    David Wood                        Abingdon  MD           81    53   M      11 50-59               4:41:31     10:45/M
      37    John Ivan                         Marlton  NJ            36    53   M      12 50-59               4:47:00     10:57/M
      38    Michael Kline                     Leonardtown  MD        40    40   M      13 40-49               4:50:11     11:05/M
      39    Kenny Danner                      Norman  OK             20    41   M      14 40-49               4:55:19     11:16/M
      40    Aaron PeeksMease                  Harrisonburg  VA       56    40   M      15 40-49               5:06:49     11:43/M
      41    Sam Taggart                       Hot Springs Nationa    73    69   M       2 65-69 *             5:08:26     11:46/M          (1AG)
      42    Seong Lee                         Ellicott City  MD      45    30   M       9 30-39               5:10:50     11:52/M
      43    Bennett Blumenkopf                Sewickley  PA          10    62   M       1 60-64               5:11:54     11:54/M
      44    Krupakar Revanna                  Falls Church  VA       63    72   M       1 70-99               5:15:00     12:01/M
      45    Bill Gallagher                    Leonardtown  MD        29    55   M      13 50-59               5:15:03     12:01/M
      46    Gilberto Sosa                     Granger  IA            70    51   M      14 50-59               5:23:53     12:22/M
      47    Stephen Easton                    Laramie  WY            24    57   M      15 50-59               5:27:00     12:29/M
      48    George Banker                     Ft. Washington  MD    104    66   M       3 65-69 *             5:36:21     12:50/M          (2AG)